Kalitenin Felsefesi mi olur muş?

2015-08-23 14:27:00
Kalite'nin felsefesi mi olurmuş?

Merhaba,

2008 den bu yana aktif olarak firmalara danışmanlık, denetçilik yapmış,eğitimler vermiş,2014-2015 döneminde firma içinde kadrolu olarak sistem sorumlusu ve/veya yönetim temsilcisi olarak görev yapmış biri olarak; her firmada sistem kurulumuna olan dirençleri ve durum analizlerini muhakkak not almışımdır. Genel olarak dirençler:

                                       1. Biz Aile şirketiyiz Ece hanım siz burayı kurumsal bir yapı mı sandınız? (buradan çıkan sonuç sadece müşterim yüzünden alıyorum belgeyi uzatmayın, yazın ama herşeye karışıp işleyip işlemediğini kontrol etmeyin).

                                        2. Bu kadar işimizin arasında bir de bu formlarla ve kayıtlarla mı uğraşalım.

                                        3. Biz yıllardır bu işi yapıyoruz. Siz sektörü bilmezsiniz.

                                        4. Kalite Felsefesi mi? Şaka mı ediyorsunuz. Felsefe ne demek kalite ne demek ne alakası oılabilir ki?

                                        5. Sizin kalite geliştrime teknikleriniz üretim için hizmete uymaz.

                                        6. Biz üretim yapıyoruz hizmet değil. bunlar eğlenceli ama boş işler.

                                         7. Düzeltici faaliyetleri ne kadar anlatırsanız anlatın ki bu konuda en ılımlı ve sabırlı kaliteci olduğumu iddia bile edebilirim-hala hata yakalama olarak görüp herşeyin üstünü kapamaya çalışan ve üst yönetimi dedikodu savaşlarıyla karıştırıp işin içinden sıyrılan personeller.

                                        7. "Truf " Savaşları.

                                        8. Rahatının bozulmasından ve şeffaflıktan korkan üretim müdürleri, genel koordinatörler....

 

Sanırım bunca zamandır gerçekten isteyerek uygulamak isteyen bir iki yer görme şansım olmasına rağmen buralarda da genellikle Üst yönetimdeki karşıtlık ve karmaşa ile eğitimsiz ve niteliksiz personel neticesi yukarıda yer alan dirençler farklı boyutlarla yaşanmaktadır.  Evet o meşhur söz: Ölçemediğinizi yönetemezsiniz...Kesinlikle doğru sadece yönettiğinizi sanırsınız.

 

Personellerle ilgili kararlarda bile duygusal ve reaktif davranan her şirket sahibi ve/veya üst yönetime teklifim performans ve kişilik envanteri olmuş ancak o gün içerisinde durum onlarında çıkarlarına hizmet ettiği için kabul görmemiştir. 

 

Her firmaya özgü kurulan bir sistem olmasına rağmen büyük bir cesaretle bize uygun değil demeleri ayrı bir komikliktir. Deming in 1951 de ABD savunma bakanlığında görev yaparken Japon ve Amerikalılara verdiği seminerde Amerikalılar bizim bugün sergilediğimiz tutumu sergilemiş ve Japonlarda uygulamaya başlamışlardır. Sonuç ortada. Ama yine de geri kalmışlıktan memnun bir ülkeyiz ki hala direniyoruz ne yazık ki.

 

Siz moda diye ya da müşteriniz istiyor diye belge almak olarak görmeye devam ediniz. Bir gün bilgi kazanacak ve o zaman  kaybettiğinizi göreceksiniz.

2
0
0
Yorum Yaz